Naše hodnoty a filozofia
V advokátskej kancelárii soukeník – štrpka veríme, že právo nie je len súborom paragrafov a postupov. Je aj otázkou hodnotového ukotvenia, zodpovednosti, kultúrnej pamäti a schopnosti rozlišovať medzi tým, čo je formálne správne, a tým, čo je spravodlivé, rozumné a dlhodobo udržateľné.
Aj preto sme naše rokovacie miestnosti a lounge pomenovali po významných právnych filozofov. Každý z nich reprezentuje odlišný prúd právneho myslenia, no spolu vytvárajú hodnotový celok, ku ktorému sa hlásime: systematickosť, spravodlivosť, argumentačnú presnosť, ľudskú dôstojnosť, integritu a nadhľad.
Právny pozitivizmus a normatívny systém
Kelsen pre nás predstavuje systematickosť, presnosť a rešpekt k vnútornej logike práva. Pripomína, že kvalitná právna argumentácia stojí na jasnosti pojmov, štruktúre a disciplíne myslenia.
Spravodlivosť ako korektív formalizmu
Radbruch upozorňuje, že samotná forma nestačí, ak sa vytráca spravodlivosť. Jeho odkaz vnáša do právneho uvažovania etický rozmer a citlivosť voči hraniciam zákona.
Princípy, proporcionalita a diskurz
Alexy reprezentuje právo ako priestor argumentácie, vyvažovania princípov a hľadania správneho riešenia. Pripomína význam racionality, proporcionality a presvedčivej argumentácie.
Prirodzené právo a ľudské dobro
Finnis vnáša do práva otázku ľudského dobra, dôstojnosti a zmyslu pravidiel. Jeho perspektíva pripomína, že právo má slúžiť človeku a spoločnosti, nie iba formálnemu poriadku.
Právo ako integrita
Dworkin zdôrazňuje, že právo nemožno redukovať na techniku alebo mocenské rozhodnutie. Jeho odkaz stojí na ochrane práv jednotlivca, konzistentnosti a vernosti princípom.
Skúsenosť, nadhľad a ľudskosť
Holmes pripomína, že právo sa netvorí vo vákuu, ale v kontakte so životom, skúsenosťou a realitou. Do nášho prostredia vnáša pragmatizmus, nadhľad a prirodzenú civilnosť.